«AntIDote.Єднання» як протидія російській пропаганді в Україні та світі!

30.06.2025

Благодійний фонд Козицького та Zenyk Art Gallery долучилися до організації проведення міжнародної конференції «AntIDote.Єднання». Проєкт став відповіддю на спроби нав'язати ворожі наративи й можливістю створити новий образ України, сформувавши культурну ідентичність.
Конференція «AntIDote.Єднання» проходила 24–26 червня у Львові у стінах Zenyk Art Gallery та Українського католицького університету. 
Основна мета культурно-інтелектуального проєкту – створення платформи для діалогу між митцями, дослідниками, представниками влади, бізнесу, громадськості та медіа про роль культури у протидії дезінформації, формуванню національної єдності й сучасної ідентичності України, зокрема у світі. 
Концепцію запропонував Владислав Троїцький, режисер, президент ГО «ГогольFest», засновник першого незалежного театру ДАХ. Назва «AntIDote» символізує «антидот» проти російської пропаганди, яка сприймається як отрута і має згубний вплив на свідомість та поведінку людей. 
А за день до старту організатори зустрілися з представниками медіа на пресконференції у Zenyk Art Gallery і розповіли, що протиотрутою російській пропаганді повинна стати українська культура як носій ідентичності та сили! 
Зіновій Козицький, засновник Благодійного фонду Козицького, підкреслив, що ідея «AntIDote.Єднання» є надзвичайно важливою. «Йде важка війна на виживання: або ми будемо, або нас не буде. Пропаганда – це біда, а Антидот – це лікарство, протидія великій біді через культуру та мистецтво. Сприяння розвиткові культури сьогодні – це інвестиція в майбутнє України, в її суб'єктність. Культура формує опір. Це мова, якою Україна говорить сьогодні зі світом на рівних, не в ролі жертви, а в ролі партнера». 
«Нині всі мають стати пліч-о-пліч: влада, бізнес, громадськість. І це про відповідальність. Потрібно сформувати міцний зворотній зв'язок, щоб усі українці об'єдналися – хто б де не знаходився, щоб ті, хто виїхали, хотіли повертатися в Україну. І найбільше потрібно дбати про нашу молодь. Ця конференція ставить важливі питання і ми будемо шукати правильні відповіді на них».
Христина Береговська, кураторка Zenyk Art Gallery акцентувала на необхідності показувати силу України через призму мистецтва, особливо евакуйованого мистецтва; наголосила на важливості ініціатив, зокрема, приватних, які сприяють розвиткові української культури та мистецтва, допомагають звучати в світі. 
«Сьогодні потрібно говорити про нашу силу та відвагу, про повагу до всього українського, потрібно активно боротися за все, що у нас вкрали. Україна багата на таланти, вони заслуговують на те, щоб бути представленими і в Україні, як ми це робимо в Zenyk Art Gallery, і за її межами. Ми демонструємо світові справжню унікальність та глибину української культури». 
Владислав Троїцький, ідейний натхненник конференції зазначив, що ідея «AntIDote.Єднання» полягає у формуванні простору для інтелектуально-культурного спротиву, переосмислення та творення української національної єдності. «Спершу це була ідея протидії дезінформації і маніпуляції російським наративам через українське мистецтво, яке лікує та надихає. Але потім ми зрозуміли, що потрібно вибудовувати мислити ширше і об’єднувати українців, які є в Україні і за кордоном. Необхідно об’єднати цих людей, особливо молодь, яка за кордоном. Потрібно сформувати правильний міф, що таке сучасна Україна, як її позиціонувати за кордоном. Адже не можна презентувати себе лише як жертва війни та агресії. Ми виборюємо наше право жити. І ми можемо поділитися цим досвідом зі світом. Сьогодні ми, насамперед, фортеця, яка оберігає Європу». 
Відкриваючи роботу Конференції Рена Марутян, професорка кафедри глобальної та національної безпеки Київського національного університету імені Тараса Шевченка, відзначила, що ми довгий час продукували жалобу і жертовність… Але сьогодні Україні потрібен новий міф – переможний: про нашу стійкість, про країну можливостей.
Перший день роботи Конференції пройшов в активних обговореннях в межах дискусійних панелей. Результатом роботи заходу стали тези, як основа візійного документу, з конкретними пропозиціями для для Міністерства культури та стратегічних комунікацій, Міністерства національної єдності України, Міністерства зовнішніх справ України: 
• культура та мистецтво постають як інфраструктура єдності; 
• переосмислюється образ України – «від жертви до суб’єкта»; 
• активізуються можливості культурної дипломатії у просуванні істинних цінностей, розвінчуванню стереотипів та формуванні правильного міфу – сильної і самодостатньої України; 
• культурні сили розпочинають створення платформи «Антидот» як простору взаємодії, підтримки та координації; 
• МЗС готує рекомендації для посольств і формулює очікування до культурних спільнот; 
• інтеграція українського культурного продукту у локальні та міжнародні контексти; 
• українські громади за кордоном повинні бути ресурсом, а не лише діаспорою; 
• потужний акцент на молодіжні середовища в Україні та поза її межами. 
Організаторами заходу виступили ГО “Гогольfest”, Благодійний фонд Козицького, Zenyk Art Gallery, Український католицький університет, Київська школа державного управління ім. Сергія Нижного, за підтримки Львівської обласної військової адміністрації.